Gimnazjum nr 7

im. Tradycji Herbu Wrocławia

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Gimnazjum nr 7 we Wrocławiu im. Tradycji Herbu Wrocławia

Festyn Jadwiżański na Kozanowie

Email Drukuj PDF

19 października parafia św. Jadwigi na Kozanowie uczciła swoją patronkę tradycyjnym odpustem. Wydarzeniu towarzyszył festyn. Malowanie twarzy, zabawy zręcznościowe, loteria, ciasteczka w kształcie stópek... to tylko niektóre atrakcje adresowane do najmłodszych mieszkańców osiedla. Wśród kolorowego tłumu można było dostrzec również św. Jadwigę i towarzyszących jej dwórkę oraz błazna.

Świąteczną uroczystość wzbogacił montaż poetycko-muzyczny na podstawie „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II w wykonaniu artystów „siódemki”, który rozpoczął mszę św. o godzinie 12.00. Słowa Karola Wojtyły, piosenki oraz prezentacja wywołały zadumę, wzruszenie i refleksje.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w różne działania i dzięki którym tegoroczna uroczystość upamiętniająca życie i czyny patronki parafii oraz polskiego Papieża była wyjątkowa.

Debta o świętości w ramach projektu o św. Jadwidze i św. Janie Pawle II

Email Drukuj PDF

Czym jest świętość? Czy świętym zostaje człowiek wyjątkowy, obdarzony silną osobowością, niosący pomoc potrzebującym, czy męczennik? Czy każdy może zostać świętym? Komu potrzebna jest świętość i czy dziś jest ona ważna? – oto niektóre pytania zadane w debacie: Świętość w średniowieczu i współcześnie na przykładzie losu św. Jadwigi Śląskiej i św. Jana Pawła II, która odbyła się 17 października w czytelni Filii nr 16 MBP. Spotkanie przygotowali miłośnicy historii pod czujnym okiem pani Doroty Dobrzynieckiej.

Wiedzą i refleksjami na temat świętości podzielili się z uczniami z klas 3b i 3c zaproszeni goście, czyli:

Pani Katarzyna Kaczorowska, dziennikarka Gazety Wrocławskiej, autorka m. in. artykułu o św. Jadwidze,

Pani Dorota Tylek, współorganizatorka z Fakultetem Papieskim konkursu o św. Janie Pawle II,

ks. Grzegorz Gac oraz Janek Żurko, uczeń naszej szkoły, który zaskoczył uczestników wnikliwymi obserwacjami i wiedzą.

Z interesującej, bogatej merytorycznie i błyskotliwej dyskusji słuchacze dowiedzieli się o niezwykłych osobowościach świętych średniowiecznych i współczesnych, o ich czynach i słabościach, o kontrowersjach wokół ich życia.

Spotkanie ze świętością i znawcami zagadnienia pozostanie na pewno długo w pamięci uczestników wydarzenia, nad przebiegiem którego czuwali: Mateusz Kurkowski i Tomasz Przybyła z 3b.

 

Dziękujemy pani Dorocie Dobrzynieckiej za pomysł i merytoryczne wsparcie i panu Grzegorzowi Ziętarze za włączenie się do dyskusji.

 

Wizyta we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Email Drukuj PDF

14 października miłośnicy teatru z "siódemki" po raz drugi w tym roku oklaskiwali spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Tym razem był to Gałgan Jarosława Murawskiego w reżyserii Eweliny Marciniak. 

Spektakl zachwycił ideą, pomysłami scenicznymi, ale przede wszystkim wspaniałą grą pary młodych artystów: Marii Kanii i Grzegorza Dawgiałło, niewidomego muzyka. Nic dziwnego, wszak w rankingu sezonu teatralnego 2013/2014 portalu Teatr dla Was spektakl Gałgan został wymieniony w trzech kategoriach: najlepszy reżyser - Ewelina Marciniak, najlepsza muzyka - Grzegorz Dowgiałło i najlepsza aktorka - Maria Kania.

Planujemy już kolejną przygodę teatralną, tym razem będzie to Fragment nieistniejącego świata. O spektaklu możecie poczytać na stronie WTW. Wybieramy się 29 listopada (sobota, godzina 19.00). 

Chętnych zaparsza pani Jarosława Makus. Możecie zabrać ze sobą rodziców, rodzeństwo, przyjaciół... Bilet kosztuje 24 zł.

Pola Nadziei - akcja w Gimnazjum nr 7

Email Drukuj PDF

Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia i kruchość ludzkiej egzystencji. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.

Coraz więcej osób na całym świecie sadzi swoje żonkile. Dla wielu cebulka jest wspomnieniem bliskich, którzy zbyt wcześnie odeszli. Wiosną, kiedy kwitną - zbierane są  fundusze dla Hospicjum, a w zamian za datek ofiarodawcom wręczany jest symboliczny żonkil.
 
W poprzednich latach udało się zebrać łączną kwotę 17360 zł, za którą został zakupiony sprzęt dla Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej: koncentrator tlenu, 2 materace przeciwodleżynowe, pompy infuzyjne do podawania leków. Przez ostatni rok finansowana była opieka psychologa dla rodzin zmarłych pacjentów Hospicjum.

My również włączyliśmy się do akcji. Naszym celem jest zebranie cebulek żonkili. Zbiórka potrwa od 13 do 24 października. 

Wszytkich uczniów zachęcamy do pomocy.

29 października będziemy sadzić cebulki, by wiosną wyrosły z nich kwiaty.

Cebulki możecie przynosić do pani Aliny Pucik.

 

 

 

Otrzęsiny 2014

Email Drukuj PDF

Tradycyjnie w naszej szkole, 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, pierwszoklasiści przeszli gimnazjalny "chrzest", rywalizując o pierwsze miejsce. Okazało się, że w zmaganiach sportowych, teatralnych, literackich, muzycznych ...  wygrały dwie klasy.

Gratulujemy 1a i 1b oraz ich wychowawcom.

Dziękujemy również ubiegłorocznym zwycięzcom, czyli klasie 2e, za wspaniałą zabawę.

Zaproszenie na wykład w Instytucie Geologii

Email Drukuj PDF

18 października (sobotę) w Instytucie Geologii odbędzie się wykład dotyczący zagadnień geograficznych.

Chętnych zaprasza pani Alina Pucik.

 

Pierwsza wyprawa grupy turystycznej

Email Drukuj PDF

11 października pięcioosobowa grupa uczniów wybrała się na pierwszą wędrówkę  po Dolnym  Śląsku, inaugurując tym samym działalność koła miłośników turystyki. Wyciecze na Ślężę towarzyszyła piękna pogoda, a nagrodą dla wędrowców były z pewnością niezapomniane wrażenia wywołanę jesiennymi krajobrazami.

Uczniów zainteresowanych turystycznymi przygodami na następną wyprawę zaprasza pani Alina Pucik.

 

Angielski w mieście, czyli językowe wyzwania

Email Drukuj PDF

11 października na wrocławskim Rynku, w pełnym słońcu, wśród turystów i baniek mydlanych, uczniowie G7 sprawdzali w praktyce swoje umiejętności komunikacyjne w języku obcym.

Posługując się wyłącznie językiem angielskim, dwuosobowe drużyny zadawały pytania wrocławianom, ale też i obcokrajowcom odwiedzającym nasze miasto. Kolejne zadania to kolejne wyzwania: trzeba było coś odnaleźć, czegoś się domyślić, to i owo zapisać bądź zrobić zdjęcie, by później z uśmiechem na ustach relacjonować wyniki. 

Językowa akcja okazała się sposobem na odkrywanie miasta na nowo!

Uczniom klas: 1b, 1d, 2a, 2c, 2d, 3c i 3e za zaangażowanie, determinację i entuzjazm dziękują

pani Magdalena Bielawna i pani Magdalena Wartecka.

Średniowieczne wędrówki Partii Fantastyczno-Historycznej

Email Drukuj PDF

 5 października 2014 r. członkowie Partii Fantastyczno - Historycznej wybrali się do Leśnicy na Jarmark Jadwiżański i plenerowe spotkanie z kulturą średniowiecza. Pasjonaci przeszłości mieli okazję przyjrzeć się narzędziom tortur i „pracy” kata, polowaniom z sokołami na mechanicznego zająca, pracowniom rzemieślniczym czy rycerskim popisom turniejowym.

Leśnicki Zamek odwiedzili między innymi członkowie Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich, zajmujący się profesjonalnie sportowymi walkami rycerskimi w Polsce, którzy w pełnych zbrojach (replikach) toczyli walki typu full-contact przy użyciu prawdziwych mieczy, halabard, toporów, tasaków itp. 

Atmosferę epoki wzmocniły również pieśni w wykonaniu zespołu "Tryzna", które zachęciły uczestników do tańca. Pląsając w rytm średniowiecznych taktów, członkowie Partii Fantastyczno-Historycznej smakowali chleb z miodem, smalcem i inne specjały kuchni średniowiecznej. 

 

Strona 1 z 30

Jesteś tu: Start